O autorze
Róża Thun w Parlamencie Europejskim jest członkinią Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisji Kultury i Edukacji.
Jako jedyna Polka dwukrotnie wybrana najlepszą europosłanką w 2011 i 2013 roku, już podczas pierwszej kadencji.
Jedna z głównych inicjatorek kampanii informacyjnej przed referendum akcesyjnym. Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (2005-2009). Prezeska Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (1992- 2005).
Żona, matka czwórki dzieci."

Pomóżmy demokracji w Rosji. Nobel dla Memoriału.

Demokratyczna Federacja Rosyjska potrzebuje demokracji. Istnieją tam organizacje, które na co dzień podejmują się niełatwego zadania, dbania o prawa człowieka i społeczeństwo obywatelskie. Norweski Komitet Noblowski może im w tym pomóc.

Zebraliśmy w Parlamencie Europejskim podpisy pod wnioskiem o przyznanie pokojowej nagrody Nobla rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał. Gdyby nasza inicjatywa zakończyła się sukcesem, byłaby to poważna pomoc dla wszystkich obrońców praw człowieka w Rosji.

Stowarzyszenie Memoriał najbardziej zasłużoną organizacją zajmującą się obroną praw człowieka w Rosji. Gdy została założona w 1989 roku jej głównym celem było dociekanie i opisywanie zbrodni popełnionych przez reżim stalinowski na terenach ZSRR. Dzisiaj Memoriał pełni dodatkową rolę. Jest strażnikiem, obrońcą, mediatorem i krzewicielem idei praw obywatelskich, które w Rosji mają wciąż bardzo trudną i niepewną pozycję.

Razem z moim kolegą, posłem Krzysztofem Liskiem, zebraliśmy symbolicznie ponad 100 podpisów eurodeputowanych ze wszystkich frakcji politycznych. Pod wnioskiem podpisali się m.in.: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, byli przewodniczący Jerzy Buzek i Hans-Gert Pöttering, szef frakcji Zielonych Daniel Cohn-Bendit, szef Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul, szef Liberałów Guy Verhofstadt, szef Socjalistów i Demokratów Hannes Swoboda, szef komisji spraw zagranicznych PE Elmar Brok i inni. Podpisy są wyrazem poparcia, a nie wymogiem formalnym, ponieważ formalnie wystarczyłby podpis jednego człowieka.
Pomimo trudności, pogróżek i nękania, działacze Memoriału spełniają swoją misję niezłomnie i skutecznie. Łączą ludzi różnych światopoglądów, narodów i pokoleń wokół idei pokoju, wolności i godności człowieka niezależnie od ceny, jaką przychodzi im za to płacić. Memoriał i jego działacze od dziesiątków lat są naszą pamięcią o tym, o czym pamiętać nie chcemy, ostrzeżeniem przed tym, o czym myśleć nie lubimy, sumieniem dla nas wszystkich niereagujących na poniżanie drugiego człowieka.

Kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla jest zawsze wielu. Memoriał nie tylko na nią zasługuje, były to również ważny znak dla Rosji, która wciąż potrzebuje demokratycznych przemian.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...